Zasada działania i zalety przenośników grawitacyjnych

Zasada działania i zalety przenośników grawitacyjnych

Przenośniki grawitacyjne, to urządzenia o najprostszej konstrukcji, które nie posiadają napędu. Stosowane są w nich rolki grawitacyjne. Produkty mogą być przesuwane ręcznie lub transportowane pod wpływem grawitacji, dzięki ustawieniu przenośnika pod odpowiednim kątem.

Aby zoptymalizować funkcjonalność przenośników grawitacyjnych, należy odpowiednio dobrać prędkość transportu. W tym celu trzeba uwzględnić długość przenośnika oraz specyfikę transportowanych produktów – jego kształt, gabaryty i masę. W zależności od transportowanego produktu wykorzystuje się rolki w średnicy o różnych średnicach, z płaszczami wykonanymi z różnych materiałów i z różnymi powłokami ochronnymi. Przenośniki grawitacyjne rolkowe mogą służyć jako łączniki i bufory w różnego rodzaju liniach technologicznych, a także jako zakończenia linii pakujących czy montażowych. Ich zaletą jest prosta budowa, duża wydajność, dowolność miejsca załadunku oraz brak elementów ruchomych i silników napędowych. Wszystko to wpływa na małe nakłady inwestycyjne i niskie koszty eksploatacji.

Dodatkowe akcesoria

Na życzenie klienta firmy produkcyjne są w stanie wykonać transporter w wersji grawitacyjnej z ramą nośną na kształtownikach stalowych odpowiedniej wielkości. Dodatkowym wyposażeniem może być stoper paczek, który zabezpiecza ładunki przed upadkiem na końcu przenośnika w strefie rozładunku oraz klamra do łączenia przenośników, pozwalająca w prosty i szybki sposób połączyć ze sobą kilka przenośników, aby rozbudować system.

Posted on