W jaki sposób najlepiej transportować towary sypkie?

W jaki sposób najlepiej transportować towary sypkie?

Materiały sypkie to ładunki złożone z niewielkich, suchych cząstek, które nie są ze sobą powiązane lub bardzo łatwo się rozpadają na drobne elementy. W trakcie załadunku, składowania czy transportu wymagają podjęcia specjalnych środków.

Co to są materiały sypkie?

Przykładów tego typu materiałów można szukać w przemyśle oraz w gastronomii, są to surowce mające postać bardzo małych bryłek albo granulatu o dużej frakcji. Produkty takie otaczają nas na co dzień. Należą do nich między innymi materiały budowlane takie jak: cement, piasek, grys, żwir, tłuczeń, keramzyt. Do materiałów sypkich zaliczamy również sztuczne nawozy, wapno, ziemię, gruz, rudy metali, węgiel czy koks. Są to też produkty spożywcze, takie jak mąka, sól, cukier, ziarno, ryż, zboże i pasza. Materiały sypkie przewozi się luzem lub pakuje się w worki, beczki, skrzynie czy kontenery. Można je przewozić z zastosowaniem różnych gałęzi transportu.  Do pracy z takimi ładunkami potrzebne są specjalistyczne maszyny.

Jakie maszyny stosowane są do materiałów sypkich?

Na każdym etapie pracy z materiałami sypkimi wykorzystywane są specjalne urządzenia, które poprawiają wydajność pracy. Już w procesie załadunku stosowane są specjalistyczne taśmy, dzięki którym łatwiej i szybciej można przenosić taki towar z konkretnych miejsc. Przenośniki taśmowe, w których wykorzystywane są rolki napędowe, transportują materiały sypkie i niejednokrotnie pracują w trudnych warunkach. Rolki transportowe muszą więc być bardzo trwałe, wytrzymałe, a ich stosowanie powinno gwarantować utrzymanie wysokich standardów bezpieczeństwa. Duży wybór wysokiej jakości rolek do taśmociągów i podajników jest dostępny w firmie Mewaa. Specjalistyczny sprzęt jest potrzebny również podczas transportu materiałów sypkich. Wybór środka transportu zależy w główniej mierze od właściwości przewożonego materiału. Do pracy z takimi materiałami najczęściej zatrudniane są specjalistyczne firmy, które dysponują odpowiednim sprzętem.

Posted on