Rolki z tworzywa sztucznego – jakie mają zalety dla przemysłu?

Rolki z tworzywa sztucznego – jakie mają zalety dla przemysłu?

Transport rolkowy jest jednym z najczęstszych rozwiązań stosowanych w przemyśle, logistyce i przedsiębiorstwach. Zastosowanie rolek daje możliwość przemieszczania ładunku, jednocześnie przyspieszając magazynowanie towarów w różnych miejscach. Zastosowanie różnych powłok bieżnych rolek nadaje im różnorodne cechy – można je dostosować do rodzaju transportowanych towarów. Coraz popularniejsze na rynku są rolki z tworzywa sztucznego. Co je wyróżnia na tle innego asortymentu?

Rodzaje rolek z tworzyw sztucznych

O rodzaju zastosowanych rolek transportowych decyduje przede wszystkim rodzaj towarów, które będą obsługiwane. Właściwości wykorzystywanych powłok bieżnych rolek, nadają im specyficzne cechy, dzięki którym rolki uzyskują różną nośność, opór toczny i jakość bieżną. Do najczęściej stosowanych rolek transportowych należą obecnie rolki z tworzyw sztucznych. Dobrym materiałem na rolki jest poliamid, posiadający korzystne właściwości ślizgowe. Rolki z poliamidu są trwałe, odporne na pęknięcia, ścieranie i charakteryzują się niskim oporem tłoczenia. Nie sprawdzają się w wilgotnym środowisku. Korzystne właściwości ślizgowe-cierne ma poliacetal. Rolki z tego materiału stosuje się w przemyśle spożywczym – wybrane poliacetale mają certyfikaty dopuszczające do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Popularne są również rolki transportowe z teflonu. Teflon ma dużą wytrzymałość na promienie UV oraz wysoką odporność na rozpuszczalniki, a jego obojętność fizjologiczna umożliwia wykorzystanie w przemyśle spożywczym. W warunkach ekstremalnych stosowany jest peek – najwyższej klasy tworzywo termoplastyczne.

Zalety rolek transportowych z tworzyw sztucznych

Wykorzystanie rolek transportowych jest coraz szersze. Ze względu na liczne zalety, rolki transportowe są wykorzystywane w rozmaitych branżach – świetnie sprawdzają się zwłaszcza w zakładach produkcyjnych oraz przemysłowych. Stosowane są w obiektach magazynowych – łatwo je umieścić w konkretnych miejscach oraz wykorzystać do szybkiego przemieszczania ciężkich maszyn oraz innych ładunków, bez niszczenia powierzchni. Służą też do transportowania artykułów, które następnie wykorzystywane są w cyklu produkcyjnym. Wykorzystywać je można także podczas rozładunku towarów. Rolkami można bardzo łatwo kierować, dzięki czemu przewożone maszyny, przy zachowaniu odpowiednich zasad, nie ulegną uszkodzeniu. Można dzięki nim bezpiecznie przewozić towary o dużych gabarytach – wystarczy tylko zastosować rolki transportowe o odpowiednich wymiarach, do realizowanych czynności transportowych. Rolki mogą być też stosowane też w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym.

Posted on