Przenośniki rolkowe jako niezbędny element wydajnego magazynu

Przenośniki rolkowe jako niezbędny element wydajnego magazynu

Dobrze zorganizowany magazyn wpływa na funkcjonowanie całej firmy, łatwy dostęp do przechowywanych w nim produktów. Sprzęty i urządzenia stosowane do ładunku, segregacji, zdejmowania artykułów, nie tylko ułatwiają wykonywanie pracy magazynierom, ale i eliminują problem ewentualnych uszkodzeń składowanego w magazynie towaru. Jaką rolę mają przenośniki rolkowe?

Przenośniki rolkowe – najważniejsze informacje

Personel zatrudniony w magazynie musi czuwać nad wieloma zadaniami, pokonuje przy tym zazwyczaj duże odległości i musi zajmować się dużymi pakunkami, więc każda pomoc wpływa na jego wydajność. Kompletowanie zamówień i związane z tym przemieszczanie się magazynierów jest jednym z najbardziej czasochłonnych aspektów. Wiąże się też z koniecznością użytkowania wózków widłowych, przenoszenia bardzo często ciężkich artykułów.

Stąd rosnące zainteresowanie automatyzacją tego procesu i coraz częstsze stosowanie przenośników rolkowych. Pomagają one przyspieszyć najważniejsze czynności, a przez to zwiększyć wydajność pracy magazynu. Przeznaczone są do wewnętrznego transportu ładunków, obniżając koszty logistyczne, wydatki na prąd i utrzymanie przestrzeni.

Zastosowanie przenośników rolkowych

Przenośniki rolkowe mogą być używane na terenie dwóch magazynów, łączyć dwie części tego samego pomieszczenia lub łączyć magazyn z halą produkcyjną. W ten sposób odbiór, dostarczanie ładunków może zachodzić na różnych odległościach i zajmuje o wiele mniej czasu. Występuje kilka rodzajów rolek, które przeznaczone są do bardziej lub mniej intensywnej eksploatacji.

Przenośniki grawitacyjne opierają się właściwym ich ułożeniu, są energooszczędne, natomiast przenośniki z napędem mają silniki elektryczne, które pozwalają na transportowanie ładunków na większych odległościach i w bardziej kontrolowany sposób. Oba rodzaje wykonane są z trwałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne, a także korozję materiałów jak stal węglowa, stal nierdzewna czy kwasoodporna. Dzięki temu posłużą bardzo długo.

Posted on