Manualna i automatyczna obsługa ładunków – kluczowe różnice

Manualna i automatyczna obsługa ładunków – kluczowe różnice

Obsługa ładunków jest uzależniona od rodzaju towaru i samego transportu. Może odbywać się manualnie lub automatycznie. Ten drugi wariant jest wykorzystywany w magazynach, halach i składach budowlanych.

Czym jest manualna obsługa ładunków?

Manualna obsługa ładunków polega na tym, że operator samodzielnie przystępuje do pakowania towarów na samochód oraz rozładowywania, po przyjeździe transportu na miejsce. Efektywność uzależniona jest pracowników, ich doświadczenia, umiejętności i sprawności fizycznej. Jest bardziej kosztowna i często generuje opóźnienia, gdyż czynnik ludzki może zawieść. To z kolei wpływa na opóźnienia dostaw i większe ryzyko wypadków wśród operatorów, w przypadku ciężkich ładunków. Produkowane przez firmę Mewaa podpory rolkowe ułatwiają pracę, więc warto z nich korzystać. Przeładunek produktów o dużych gabarytach lub małych przedmiotów w dużych ilościach jest sporym wyzwaniem, dlatego rozwiązaniem tych problemów są np. podajniki rolkowe. Przede wszystkim stanowią oszczędność czasu i pracy ludzkiej. Transport jest kilkakrotnie szybszy od ręcznego przenoszenia towaru. 

Czym różni się automatyczna obsługa ładunków od manualnej?

Oczywiste jest, że automatyczna obsługa ładunków jest łatwiejsza od manualnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest możliwość realizowania większej liczby zamówień w krótkim czasie. Zaletą jest również większe bezpieczeństwo operatorów i unikanie błędów przy ładowaniu przesyłek. Zazwyczaj ten sposób transportu jest połączeniem linii montażowej z produkcją. W magazynie są przenośniki paletowe i pojemnikowe, które wykorzystywane są w takich branżach jak: e-commerce, spożywcza, lotnicza, farmaceutyczna, metalowa, motoryzacyjna, kolejowa i okrętowa. Manualna obsługa będzie wykorzystywana przy niewielkich i zróżnicowanych załadunkach jak pakowanie przesyłek lekkich i o małych gabarytach np. do busów. W sytuacjach, gdy chodzi o pakowanie towarów na tiry, warto go w pełni zautomatyzować, by uzyskać pełną wydajność.

Posted on