Kiedy należy wymieniać rolki napinające?

Kiedy należy wymieniać rolki napinające?

Rolki napinające mają swoje zastosowanie w samochodach lub innych maszynach, a konkretnie umożliwiają one działanie napędu agregatu oraz odpowiadają za naprężenie paska napędowego. Ten niewielki element pełni więc ważną funkcję w działaniu danego sprzętu. Jeżeli jednak zauważymy niepoprawne działanie urządzenia, może to oznaczać, że rolka napinająca jest uszkodzona i może wymagać wymiany. Warto poznać sytuacje, które mogą poinformować nas o tym zjawisku.

Sytuacje świadczące o wymianie rolki

Istnieje kilka oznak, które mogą sugerować nam, że rolka napinająca jest uszkodzona, a my powinniśmy zdecydować się na jej wymianę.

  • Jeżeli ramię rolki napinającej jest nieprawidłowo ustawione, zauważyć możemy rowki na obudowie, które świadczyć może o konieczności wymiany tulei.

  • Niepokojące dźwięki, takie jak piszczenie, mogą świadczyć o uszkodzeniu łożyska, a co za tym idzie także rolki.

  • Jeśli rolka napinająca została niepoprawnie zamontowana, pasek będzie niepoprawnie się prowadził po powierzchni roboczej rolki. Czasem wystarczy niewielka korekta, jednak zdarza się, że rolka napinająca będzie musiała zostać całkowicie wymieniona.

  • Całą rolkę napinającą musimy wymienić także w przypadku, gdy koło pasowe ulegnie zużyciu, a świadczyć mogą o tym niepokojące dźwięki lub opór.

  • O zużyciu komponentów wewnętrznych w rolce świadczyć mogą z kolei pęknięcia i wypływający płyn. Jest to znak, że rolka napinająca nie nadaje się do dalszego użytku.

  • Alarmującym sygnałem powinny być także nadmierne drgania ramienia rolki napinającej.

Istnieje wiele powodów, przez które należy rozważyć wymianę rolki napinającej. Pomimo że na rynku funkcjonują rolki z tworzywa sztucznego, które są odporne na korozję i działanie substancji chemicznych, one także mogą ulec awarii. Jeżeli więc zauważymy jakikolwiek niepokojący sygnał, powinniśmy sprawdzić jego źródło. Zlekceważenie problemu może bowiem doprowadzić do pogorszenia się działania maszyny, a z czasem nawet do jej poważnego uszkodzenia. 

Posted on