Jakie wyróżniamy systemy mocowania rolek transportowych?

Jakie wyróżniamy systemy mocowania rolek transportowych?

Nie ma linii produkcyjnej, czy też innego rodzaju taśmociągu, które w swej konstrukcji nie wykorzystywałoby rolek transportowych. Od ich jakości, pracy zależy prawidłowe funkcjonowanie np. całej linii montażowej. Awaria choćby jednego moduły może doprowadzić do kosztownych przestojów, a bywa, że dalszych uszkodzeń instalacji przemysłowej. Jakie stosuje się systemy mocowania rolek transportowych?

Jakimi cechami powinny wyróżniać się dobrej jakości rolki transportowe?

W podajnikach i taśmociągach stosowane są różnego rodzaju rolki transportowe, napędowe i napinające mające zastosowanie w przemyśle metalowym drewnianym, ale też branży spożywczej. Dobrej jakości produkty będą nie tylko idealnie spasowane, ale także odpowiednio zabezpieczone tzw. pierścieniami segera, będą gwarantować niski opór toczenia co wpłynie bezpośrednio na ich sprawność nominalną. Rolki transportowe winny cechować się również łatwością montażu, celem maksymalnego skrócenia czasu ewentualnych przestojów w pracy taśmociągu.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie rolek transportowych?

Rolki transportowe są produkowane zarówno ze stali węglowej, jak i ocynkowanej w różnych rozmiarach. Kupując je zatem trzeba zwrócić uwagę nie tylko na wielkość wymienianych rolek, ale także system mocowania i rodzaj materiału, z jakiego są wykonane. Wyróżnia się rolki z mocowaniem na frezowane końce, zatoczoną oś, gwinty. Dodatkowo rozróżnić należy czy ma się do czynienia z gwintowaniem zewnętrznym, wewnętrznym.

Rolki transportowe mocowane mogą być na gładkiej oraz sztywnej osi, każde z nich oparte są na łożyskach. Dobre rolki będą nie tylko odporne na zużycie mechaniczne, ale dokładnie dopasowane do sposobu pracy miejsca, w którym będą montowane, łącznie z pracą w ciężkich warunkach środowiskowych. Konieczne jest zatem korzystanie ze sprawdzonego źródła, gdyż tylko to gwarantuje, że wyroby będą trwałe i odporne na działanie wilgoci czy też różnych substancji chemicznych.

Posted on