Jakie są podstawowe rodzaje rolek napędowych?

Jakie są podstawowe rodzaje rolek napędowych?

Element w postaci rolki napędowej należy do stałego wyposażenia różnego rodzaju urządzeń takich jak rolkowe przenośniki transportowe, które są stosowane w wielu gałęziach przemysłu do przenoszenia towarów o określonych gabarytach. Ze względu na zastosowanie wyróżnia się kilka typów rolek napędowych w zależności od możliwości ich napędzania. Rolki transportowe zbudowane są między innymi z takich elementów jak łożysko, obudowa piasty i rolki oraz płaszcz rolki, w którym jest osadzany czynnik napędzający odpowiedzialny za wprawienie rolki napędowej w ruch, a co za tym idzie za uruchomienia również całego urządzenia.

Rodzaje rolek napędowych

Powszechnie stosowane rolki napędowe występować mogą w kilku różnych konfiguracjach. Pierwszą z nich są rolki napędowe z kołem zębatym osadzonym na płaszczu rolki. Tego rodzaju sprzęt jest zazwyczaj wyposażony w jedno, dwa lub nawet trzy koła zębate. W przypadku rolek napędowych z jednym kołem zębatym należy wspomnieć, iż stosuje się je zwykle w przenośnikach rolkowych, które są przystosowane do transportu towarów posiadających mniejsze gabaryty (np. w halach magazynowych przyjmujących niewielkie paczki), zaś dzięki rolkom napędowym z dwoma lub też trzema kołami zębatymi możemy transportować towary posiadające zdecydowanie większą wagę.

Drugim ciekawym, a przy tym również podstawowym rodzajem rolek napędowych, są takie, które napędza się przy pomocy umieszczonego w płaszczu rolki koła pasowego. Stosuje się je zwykle w maszynach transportowych wyposażonych w pas klinowy lub innego typu pas napędowy. Istnieje również jeszcze jeden typ często stosowanych rolek napędowych. Są to urządzenia wyposażone w stałą oś umożliwiającą swobodny montaż elementów, które przenoszą napęd specjalnym kanalikiem wyfrezowanym pod wpust. Niezależnie jednak który typ rolek napędowych zastosujemy, możemy mieć pewność, iż są to urządzenia wysokiej jakości, które możemy zastosować zarówno do prac w zamkniętych pomieszczeniach, jak i w takich miejscach, gdzie istnieje ryzyko narażenia ich na działanie szkodliwych czynników.

Posted on