Jak dobierać rolki do taśmociągu?

Jak dobierać rolki do taśmociągu?

Niewiele osób wyobraża sobie przemysł drzewny, metalowy, czy spożywczy, bez możliwości użytkowania podajników i taśmociągów. Ich sercem są niewątpliwie rolki, które odpowiadają za przemieszczanie się znajdujących się na nich produktów. Jak dzielimy rolki do taśmociągów i jak dobiera się optymalny do danego zadania model? Tym tematom poświęcimy dzisiejszy wpis.

Rodzaje rolek

Rolki do taśmociągu możemy podzielić ze względu na kilka ich cech. Jeśli chodzi o ich funkcję w taśmociągu, wyróżniamy rolki grawitacyjne, napędowe i napinające. Mogą one być wykonane ze stali węglowej, nierdzewnej, kwasoodpornej, posiadać płaszcz z aluminium, lub też być wyprodukowane z tworzywa sztucznego. Rolki transportowe do taśmociągu cechują się też różnymi rodzajami mocowania, takimi jak np. gwint zewnętrzny, gwint wewnętrzny, frezowane końcówki, oś gładka, oś sztywna. Z kolei rolki napędowe możemy podzielić ze względu na sposób, w jaki mogą być napędzane. Tu wyróżniamy rolki napędzane przez koło pasowe obsadzone na płaszczu rolki, te napędzane przez koło zębate lub pasowe obsadzone na płaszczu rolki, a także rolki ze stałą osią przygotowaną do montażu elementów przenoszących napęd wyfrezowanym kanałkiem pod wpust.

Wybór rolek

Wybór rolek do danego taśmociągu powinien zawsze opierać się na warunkach ich pracy, obciążeniu, a także sposobie montażu rolek. Podstawowymi parametrami są oczywiście średnica rolki, jej długość robocza i długość całkowita. Warto stawiać na rolki solidnie wykonane, ze spasowanymi łożyskami, które zapewniają niski opór toczenia. To przekłada się na zachowanie przez nie dłuższej nominalnej sprawności. Większość firm stawia na rolki uniwersalne, które łatwo można zdemontować i zregenerować. Producenci często sami określają, do transportu jak ciężkich produktów jest stworzona dana rolka. Przed wyborem konkretnego rozwiązania warto skonsultować się z producentem rolek, aby zaproponował produkty najbardziej dopasowane do wymogów danego taśmociągu. 

Posted on